O nás

O PROJEKTU

Přírodní barvy jsou projektem Varvary Šatunové. Vznikaly ze zájmu o barvy jako takové a nakonec přerostly v malý podnik, který se snaží ukázat veřejnosti kouzlo hledání organických pigmentů a starého řemesla výroby barev. Proces výroby organických barev je navíc zábava, kterou může praktikovat prakticky každá rodina s dětmi. Nejzábavnějším momentem je právě ono hledání pigmentů v přírodě a děti se do této činnosti rády zapojují, čímž zároveň poznávají svět okolo sebe.

VÝROBA BAREV

Všechny naše vlastní pigmenty a barvy vyrábíme z lokálně pěstovaných rostlin a potravinového odpadu. Naše pigmenty jsou vyráběny převážně skrze proces extrakce organického pigmentu – barvivo extrahujeme z organické hmoty, vážeme je na mořidlo a vysrážíme do pevné látky, kterou následně dehydratujeme a rozemeleme na čistý pigmentový prášek. Naše ručně vyráběné pigmenty jsou poté smíchány s akvarelovým nebo kvašovým pojivem na bázi arabské gumy, glycerínu a vody.

KAM SVOU PRACÍ PROJEKT PŘISPÍVÁ

Přírodní barvy existují právě proto, aby podporovaly lokální ekofarmáře a malé pěstitelé zeleniny, bylinek či květin. Veškerý organický materiál pro výrobu barev kompletně odebíráme pouze od těchto výrobců. Sledujte náš Instagram, abyste byli v obraze, s kým aktuálně spolupracujeme a koho podporujeme.

Odkud aktuálně odebíráme:

  • Crowdfarming.com - Tato iniciativa sdružuje farmáře v evropském měřítku. Myšlenkou je podpořit lokální evropskou výrobu tím, že si potraviny budeme kupovat přímo od konkrétních lidí, kteří je produkují, a nikoliv skrze prostředníky, jako jsou např. velké řetězce supermarketů. Skrze tuto iniciativu jsme schopni nakoupit sezónní exotické ovoce a zeleninu na výrobu našich barev a zároveň mít jistotu, že byly vypěstovány šetrně, s péčí a v ekologickém režimu, tedy např. bez použití pesticidů nebo fosfátových hnojiv.

 

IMG_0077