O projektu

KDO JSEM

Ahoj, jmenuji se Varvara, dělám umění a taky si vyrábím vlastní malířské barvy za pomocí exktrakce organických pigmentů. Upřímně řečeno, výtvarným uměním jsem se chtěla zabývat od chvíle kam sahá moje paměť (takže asi od svých 4 let), kdy jsem byla naprosto přesvědčená, že se můj život bude kolem této činnosti točit navždy. No a taky že ano. Uměním jsem se zabývala ve všech možných podobách a dnes kombinuji jak práci v odvětví performativního umění (film, fotografie), tak i práci v odvětví tradiční malby a kresby.

Aby to bylo ještě zajímavější, začala jsem si pigmenty pro své obrazy hledat sama a vyrábět si vlastní barvy, s nimiž pracuji. Jednoho dne jsem totiž narazila na pár článků věnovaných výrobě malířských pigmentů a malířských barev. A následně při návštěvě katedrály ve švýcarském městě Sankt Gallen jsem si všimla malé výstavy věnované středověké iluminaci, kde se pojednávalo o používání organických pigmentů (např. barviva z borůvek pro získání fialové barvy) k doplnění barevné palety potřebné k malbě.

O PROJEKTU PŘÍRODNÍ BARVY

Přírodní barvy jsou mým projektem, který vznikl ze zájmu o barvy jako takové a nakonec přerostl v malý projekt, který se snaží ukázat veřejnosti kouzlo hledání organických pigmentů a starého řemesla výroby barev. Proces výroby organických barev je navíc zábava, kterou může praktikovat úplně každý.

VÝROBA BAREV

Všechny své pigmenty a barvy vyrábím z lokálně pěstovaných rostlin a potravinového odpadu. Moje pigmenty jsou vyráběny převážně skrze proces extrakce organického pigmentu – barvivo extrahuji z organické hmoty, vážu je na mořidlo a následně je vysrážím do pevné látky, kterou dehydratuji a rozemelu na čistý pigmentový prášek. Svoje ručně vyráběné pigmenty si poté smíchám s akvarelovým nebo kvašovým pojivem na bázi arabské gumy, glycerínu a vody.

KAM SVOU PRACÍ PROJEKT PŘISPÍVÁ

Přírodní barvy existují právě proto, aby podporovaly lokální ekofarmáře a malé pěstitelé zeleniny, bylinek či květin. Veškerý organický materiál pro výrobu barev kompletně odebírám pouze od těchto výrobců. Můžete taky sledovat můj Instagram, abyste byli v obraze!

Odkud aktuálně odebírám:

  • Crowdfarming.com - Tato iniciativa sdružuje farmáře v evropském měřítku. Myšlenkou je podpořit lokální evropskou výrobu tím, že si potraviny budeme kupovat přímo od konkrétních lidí, kteří je produkují, a nikoliv skrze prostředníky, jako jsou např. velké řetězce supermarketů. Skrze tuto iniciativu jsme schopni nakoupit sezónní exotické ovoce a zeleninu na výrobu našich barev a zároveň mít jistotu, že byly vypěstovány šetrně, s péčí a v ekologickém režimu, tedy např. bez použití pesticidů nebo fosfátových hnojiv.

 

IMG_0077